Derbi kola završio bez pobjednika

Prošlogodišnji doprvak seniorske lige 2. ŽNL KZŽ NK Milengrad iz Budinščine, te povratnik iz prve ŽNL Omladinac iz Dubrovčana, prema nedavnim su uspjesima i rezultatima zasigurno kandidati za prvo mjesto i plasman, odnosno za povratak u 1. ŽNL. U prva dva kola, oba kluba ostvarila su maksimalan učinak te se sa velikim zanimanjem iščekivao njihov međusobni susret. Ždrijeb je odlučio da će se navedeni klubovi sastati već u sklopu 3. kola prvenstva, a koje je na rasporedu bilo u nedjelju 18. rujna.

U prvom poluvremenu utakmice, a na kojoj se sakupilo osamdesetak gledatelja, nismo vidjeli previše igre i izglednih situacija, iako je igrač Milengrada Dario Ožeg nakon ubačaja Matije Petrinića domaćine doveo u vodstvo u 24. minuti susreta. Izuzev tog zgoditka, kao što je rečeno, vratari nisu imali previše posla. Izdvojili bismo vrlo izglednu situaciju iz 10. minute kada Dario Ožeg sa desetak metara puca iznad vrata gostujuće momčadi, zatim mlaki udarac igrača Omladinca Maria Pavliše dvije minute kasnije, kao i dobru priliku napadača domaćih Marka Vidaka, koji sa ruba kaznenog prostora neometan puca pored vrata gostujuće momčadi. U prvom poluvremenu bilo je i dosta nervoze, pa se sa tri dodijeljene opomene i rezultatom 1:0 otišlo na odmor.

Početak drugog poluvremena obilježila je vrlo izgledna situacija napadača Milengrada Dražena Hranića, no isti nije bio dovoljno koncentriran da poveća rezultat na 2:0 i možebitno riješi sve dileme oko pobjednika. Nekoliko minuta nakon toga, domaćine spašava Matija Posavec, koji nakon odbijene lopte u padu čudesno nogom brani udarac gostujućeg napadača. Matija Posavec spašavao je domaćine i u 60. minuti, kada iz samih „rašlji“ vadi udarac Stjepana Juhara. Posavec se još jednom istaknuo desetak minuta prije kraja, kada ponovno brani neugodan Juharov udarac.

No, ključni dijelovi drugog poluvremena dogodili su se u 56., odnosno 65. minuti. U 56. minuti nakon jednog duela, kapetan i obrambeni igrač domaćina Mario Ožeg laktom udara protivničkog igrača te ga sudac isključuje iz igre. Devet minuta kasnije, napadač Omladinca Mario Pavliša nakon izvrsnog prodora kroz oslabljenu obranu domaćina sa 16 metara vrhom kopačke šalje neobranjivu loptu u mrežu Milengrada, čime rezultat postavlja na konačnih 1:1. Osim navedenih situacija, u drugom poluvremenu također nismo vidjeli previše nogometa. Ono što smo vidjeli bilo je mnoštvo prekršaja, javih opomena, dugih lopti te rastrganu igru, u kojoj igrači obje momčadi nisu uspjeli spojiti više od tri dodavanja. Od dvije momčadi koje se bore za naslov, očekivali smo više.

Iako nije direktno vezano za igru, osvrnuli bismo se i na ponašanje navijača. Publika je bila i više nego korektna, uz povremena bodrenja vlastitih igrača, no pojedinci očito ne shvaćaju bit odlazaka na utakmice. Iako mnogi to pravdaju sa „ispuhivanjem“ od problema, bezrazložno vrijeđanje, psovanje i neukusna dobacivanja gostujućim igračima prilikom izlaska i ulaska na teren za igru, pokazatelj su ničega doli potpune nekulture tih pojedinaca.

dsc09798Konačno, iako je sudačka trojka (Vincelj, Filko, Postružin) imala sve samo ne lagan zadatak, nedvojbeno je da su i više nego dobro obavili povjerenu im zadaću. Također, iako je za očekivati da se iz publike čuju primjedbe na odluke suca, to isto nije prihvatljivo ako dolazi od službenih osoba kluba i/ili samih igrača.

Zapanjujuće je koliko energije igrači troše na analize sudaca i suđenja, ne uviđajući pritom svoje pogreške i lošu igru momčadi i ne razumjevši niti najmanje težinu obavljanja sudačkih dužnosti u županijskim nogometnim ligama (i ne samo u njima). No, možda je to samo paravan za lošu igru? Naime, ako se počne pričati o tobožnjem lošem suđenju, nitko neće naposljetku spominjati kriva dodavanja, neprecizne udarce, podlosti, psovanja i ostale elemente kojih ima na pretek na mnogim utakmicama županijskih liga, pa tako i na ovdje opisanoj.

S obzirom na prikazanu igru, podjela bodova čini se kao najrealniji ishod ove utakmice. U sljedećem kolu, Milengrad putuje u Gornju Stubicu na uvijek teško gostovanje kod Matije Gupca, a ovim putem im želimo mnogo športske sreće, dobru igru i pobjedu, no prije svega korektno ponašanje prema protivničkim igračima i službenim osobama, tj. sucima.