Jer ljudi kud hodiju zagorski, tu i zemlja posvećena je

U sklopu dana Općine Breznički Hum te blagdana sv. Martina Biskupa, a u organizaciji lokalno akcijske grupe Prigorje-Zagorje (PRIZAG), Općine i OŠ Breznički Hum te Općine Krško iz Slovenije, u nedjelju 13. studenog održan je treći po redu „Prigorsko-Zagorski sejem“. Četrdesetak izlagača predstavilo je u sklopu „sejma“ bogatstvo kulturne, povijesne, gospodarske te posebno gastronomske ponude, uz naglasak na jela po starim receptima prigorsko-zagorskog kraja pod sloganom “Kaj su jeli naši stari”. Općinu Budinščina na ovogodišnjem „sejmu“ predstavljala je udruga „Gotali“, što je posebno pohvalno s obzirom na sve obaveze i trud koji je potreban da svoje kulturno bogatstvo dovezu i prikažu, no s druge strane moramo pokuditi sve proizvođače iz naše Općine koji su imali uvjete da se predstave na „sejmu“, no nažalost nisu iskoristili ovu vrlu dobru priliku u svrhu vlastite promocije.

Program „sejma“ (kojeg je vodio naš Juraj Galina), započeo je u 11.00 sati pozdravnom riječju predsjednice LAG-a PRIZAG Drage Bitar: „Pozdravljam predstavnike Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, zamjenika župana KZŽ, župana varaždinskog, kao i sve gradonačelnike, načelnike te njihove zamjenike. Posebne pozdrave upućujem i prijateljima iz Slovenije, a koji su učvršćivanjem prijateljstva i suradnje sa Općinom Breznički Hum učvrstili prijateljstvo i sa LAG-om PRIZAG. Pozdravljam također i predstavnike udruga i izlagače, a ovim putem žiteljima Općine Breznički Hum čestitam dan njihove općine.“

dsc09914Predsjednica PRIZAG-a Draga Bitar obratila se i članovima ODRAZ-a (Održivi razvoj zajednice) i HMRR-a (Hrvatska mreža za ruralni razvoj), zahvalivši im na njihovoj pomoći i na suradnji, osvrnuvši se pritom i na dosadašnji rad PRIZAG-a: „U ove tri godine postojanja, uspješno promoviramo europski način razmišljanja i metode razvoja ruralnih područja prema principima LEADER-a. Prema takvome načinu rada, upravo su žitelji ruralnih područja oni koji odlučuju o pravcima razvoja svojih sredina. No, kako je pristup fondovima EU iz kojih se financira razvoj ruralni područja moguć tek našim ulaskom u EU, ovo vrijeme ćemo iskoristiti za promoviranje LEADER-a, međusobnu suradnju i razmjenu informacija sa drugim LAG-ovima, na poučavanje naših članova putem različitih radionica i dr.”

Nakon pozdravnog govora, dipl. etnolog i prof. pedagogije Tibor Martan održao je stručno predavanje o tradicionalnoj lokalnoj gastronomskoj ponudi. Putem njegovog predavanja, prisutni se su mogli upoznati sa podacima o ovome nereprezentativnom dijelu kulturne baštine, o posebnostima zagorskih prehrambenih tradicija i dr.

Oko 11.40, uslijedio je kratki kulturno umjetnički program, na kojem su nastupile članice udruge „Grofovija Konjski“ koje izvode renesansne plesove, nakon čega su svoje plesove izveli članovi udruge „Potkalnički plemenitaši“ koja se bavi očuvanjem kulturno-povijesne baštine potkalničkog prigorja, a naročito tradicije potkalničkog plemstva, tzv. „šljivara“. Nakon njih nastupili su oni najmlađi odnosno najmlađe, i to mažoretkinje OŠ Breznički Hum. Nakon njihovog nastupa, a netom prije službenog otvorenja „sejma“, uslijedilo je iznenađenje za sve prisutne. Naime, u ovoj je prigodi predstavljen spot za pjesmu „Ljudi zagorski“, dok su nazočne pozdravili i autor stihova Leonardo Baksa Čeči kao sami akteri koji se pojavljuju u spotu (Goran Grgić, Đuka Čaić i dr.). Nakon predstavljanja spota, prisutnima se ispred Krapinsko –zagorske županije obratio zamjenik župana Anđelko Ferek Jambrek, otvorivši pritom „sejem“.

Ovogodišnji “Sejem” imao je i međunarodni karakter, budući da su na njemu uz izlagače iz područja LAG-a PRIZAG te Lovačkog društva iz Zagvozda učestvovali i izlagači iz Općine Krško iz Slovenije.

Ostali tekstovi iz rubrike

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.