Pioniri Milengrada i dalje na vrhu

Rovovskom bitkom pioniri nogometnog kluba „Milengrad“ iz Budinščine stigli su do nova tri boda i potvrde vrha ljestvice u 2. ŽNL. Trener Tomica Koledić poslao je na teren protiv nogometnog kluba „Zagorec“ iz Velikog Trgovišća oslabljeni sastav budući da zbog berbi i ozljeda nije mogao računati na neke važne igrače, poput odličnog Marija Škrapca Runjaka. Osim po teškoj, ali zasluženoj pobjedi, ova će utakmica ostati zabilježena i po rijetkoj razini nekulture koju je po završetku utakmice pokazala nekolicina igrača Zagorca. Krenimo najprije sa opisom utakmice.

U prvih dvadesetak minuta bila je na terenu za igru izražena dominacija gostujuće momčadi, tj. Zagorca. Domaćini su imali nekoliko dalekometnih nepreciznih pokušaja, a svoje nišanske sprave u nekoliko navrata nisu mogli narihtati Tomislav Makopek Pušec, Matija Jagić i Nikola Ričko. S druge strane, gosti su mogli povesti već u 4. minuti kada Alen Jambrešić sa desetak metara pogađa prečku, a u 8. minuti Ivan Kontrec ide sam prema vrataru Mladenu Duganu, no isti neprecizno puca. U 24. minuti dolazi do promjene rezultata – nakon udarca iz kuta i nesporazuma u obrani domaćina, Martin Kahlina ostaje sam i zabija za 1:0. Bilo je to potpuno zasluženo vodstvo gostujućih nogometaša.

Tijekom drugog poluvremena nismo vidjeli previše izglednih prilika, no zato smo za jednu pionirsku utakmicu vidjeli zavidan broj prekršaja i nešportskog ponašanja. Igrači Milengrada nisu se dali isprovocirati samo zahvaljujući treneru Tomici Kolediću koji je od svojih igrača zahtijevao disciplinu i isključivu koncentraciju na nogometna zbivanja. Bez obzira na mnoštvo prekršaja kojima su ga pokušali zaustaviti, Matija Jagić svojim je protivnicima odgovorio na najbolji način; najprije u 46. minuti iz slobodnog udarca sa više od dvadeset metara postiže izvrstan zgoditak, a 61. minuti Jasmin Pohulek pod prekršajem loptu gura do Jagića, koji oštrim udarcem u desni vratarev kut rezultat postavlja na konačnih 2:1. Bilo je to manje-više sve što smo vidjeli u drugom dijelu.

Nogometne utakmice ponekad imaju „treće“ poluvrijeme, iako to nije čest slučaj u mlađim kategorijama. No ova utakmica ga je imala, i to prije svega zbog očiglednog pomanjkanja kulture kod nekih igrača Zagorca. Igrače, s obzirom da radi o djeci, ovdje nećemo navoditi, iako službene osobe NK Zagorca vrlo dobro znaju o kome je riječ, a isto tako igrači će se sami prepoznati. Navedimo u narednim redcima samo neke primjere.

Ivica Posavec, tajnik i oružar nogometnog kluba Milengrad i dugogodišnji nogometni djelatnik, a o čijem radu mnogi imaju samo riječi hvale, zasigurno je zavrijedio više poštovanja od onog koje mu je prezentirao mladi igrač Zagorca. Poslije utakmice Posavec je išao pokupiti ambalažu u kojoj se nalazila voda, a u trenutku kada je namjeravao podići je sa poda, došao je jedan igrač Zagorca i svom snagom je na zaprepaštenje nas koji smo to vidjeli udario. Nadalje, jedan igrač Zagorca došao je ispred sudačke svlačionice (po završetku utakmice) i naglas, da parafraziramo, govorio da „što radi ovaj unutra, neka izađe van da mu pokažem“ – bez ikakve reakcije gostujućih službenih osoba koje su to promatrale. Vrhunac ove nekulture pokazao se na odlasku kućama, kada smo na sjedalu parkiranog mopeda jednog od domaćih gledatelja našli nekoliko pljuvački. Na žalost gostujućih igrača koji su mislili da ih nitko ne gleda, domaćini vrlo dobro znaju o kome se ovdje radi.

Podsjetimo, za momčad starijih pionira obično igraju igrači koji pohađaju 7. i 8. razred osnovne škole, uz pokoju iznimku. Zbog čega je ovdje došlo do potpunog nedostatka kulturnog ponašanja te je li stvar isključivo u kućnom odgoju, u to ne želimo ulaziti, već ostavljamo svakom čitatelju na procjenu. Ono što možemo konstatirati jest da je danas Budinščina, osim na terenu za igru, Veliko Trgovišće (čiji bi stanovnici kulturom i ponašanjem trebali prije svega ocrtavati rodno mjesto prvog hrvatskog predsjednika Dr. Franje Tuđmana) porazila i kulturom. Jer Budinščina je još jednom pokazala da nije nekakva zabit na rubu županije kako se to često potencira u nogometnim krugovima, već je mjesto koje si, posebno u mlađim selekcijama, ovakve ekscese nikada nije dozvoljavala.