U Općini Budinščina kreće gradnja vrtića vrijednog gotovo 12,5 milijuna kuna

U Općini Budinščina kreće gradnja vrtića vrijednog gotovo 12,5 milijuna kuna, od čega Ministarstvo poljoprivrede kroz Program ruralnog razvoja osigurava 7,44 milijuna. Načelnik Radovan Hercigonja kaže: “Ovo je najveći projekt u Općini od njena osnivanja, ovo je projekt budućnosti, dok saborski zastupnik Žarko Tušek dodaje: “Ove kapitalne projekte radimo bez ikakvog političkog ključa, ljudi su iznad bilo kakve lokalne politike”.

Općina Budinščina uskoro kreće s realizacijom najvećeg projekta od njena osnivanja. Riječ je o početku gradnje dječjeg vrtića, budući da je u četvrtak svečano potpisan ugovora o izgradnji kojeg su potpisali načelnik Općine Radovan Hercigonja i direktor tvrtke Koledić projekt d.o.o. Ivica Koledić iz Budinščine. Vrijednost radova iznosi 12.461.324,68 s PDV-om, a radovi će se većim dijelom financirati iz mjere 7.4.1. „Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine. Sufinanciranje će tako iznositi 7.440.000,00 kuna, a ostatak sredstava osigurat će Općina Budinščina.

“Ovaj najveći projekt od osnivanja Općine projekt je budućnosti, projekt za generacije koje dolaze, za ostanak naših ljudi u našoj općini, a s ciljem da se podigne kvaliteta življenja naših mještana jer su temelj razvoja naše općine djeca i mladi” – rekao je načelnik Općine Budinščina Radovan Hercigonja te dodao kako je dosadašnji vrtić postao pretijesan, a veliki je nedostatak što nema jaslice.

“S ciljem da zadovoljimo potrebe roditelja za smještajem djece, te da djeci osiguramo nabolje i najkvalitetnije uvjete odlučeno je da se gradi novi vrtić koji će svojim kapacitetom zadovoljiti potrebe Općine, a isto tako omogućiti otvaranje novih radnih mjesta na poslovima vezanim uz predškolski odgoj” – zaključio je načelnik Budinščine zahvalivši se svim dionicima projekta, a ujedno je izrazio zadovoljstvo što je projekt izradila sumještanka Maja Bručić i što će radove izvoditi domicilna tvrtka s odličnim i kvalitetnim referencama.

Na svečanosti je bio i pomoćnik ministrice poljoprivrede Zdravko Tušek koji je naglasio kako se kroz Program ruralnog razvoja financira razvoj hrvatske poljoprivrede, a ujedno i doprinosi poboljšanju uvjeta života u ruralnim prostorima: “Kroz navedeni program u Krapinsko-zagorsku županiju dosad je investirano više od 500 milijuna kuna. S obzirom na to da Krapinsko-zagorska županija nije poljoprivredni kraj, upravo su veliki udio, odnosno više od 50%, investicije u ruralnu infrastrukturu. Tu se prije svega misli na ceste, objekte društvene namjene, od vatrogasnih do društvenih domova, a posebice veliki značaj imaju dječji vrtići – rekao je Zdravko Tušek te istaknuo kako je kroz dva natječaja u županiji ugovorena izgradnja 17 vrtića u vrijednosti većoj od 120 milijuna kuna.

“Početak radova na jednom takvom vrijednom projektu imali smo prilike vidjeti danas ovdje u Budinščini. Za manje općine financiranje ovako izdašnim sredstvima od iznimne je važnosti jer si realizaciju takvih projekata ne mogu priuštiti kroz svoj proračun. Ovakva politika Vlade premijera Andreja Plenkovića doprinosi ravnomjernom razvoju svih dijelova Hrvatske, a posebice ruralnih područja, koja se suočavaju s brojnim izazovima” – istaknuo je pomoćnik ministrice Zdravko Tušek.

Vrijednost ulaganja Vlade u ovaj kraj naglasio je i pozdravio saborski zastupnik Žarko Tušek: “Danas općine i gradovi izlaze iz okvira lokalne infrastrukture i uz podršku Vlade grade i realiziraju projekte koji su nekada bili nezamislivi. I sve to radimo bez ikakvog političkog ključa, jednako vodimo brigu o svakom dijelu naše županije jer ljudi su iznad bilo kakve lokalne politike”.

Tušek je također naglasio kako je riječ o mjerama povijesnog značenja i karaktera: “Prvi puta se na ovakav sveobuhvatan način rješava jedan od ključnih životnih problema velike većine naših sugrađana, smještaj djece u vrtiće. Nakon izgradnje vrtića, mnoga mjesta u našoj županiji više neće biti ista, i standard života u njima mijenja se na bolje u svakom pogledu. Također, prije određenog vremena, HDZ je ulagao u izgradnje sportskih dvorana diljem naše županije, a jednako tako ćemo u vremenu koje je pred nama osmisliti programe kojima ćemo modernizirati i dograditi naše škole te socijalne i zdravstvene institucije”, dodavši kako sve to ne bi bilo moguće bez jasne vizije razvoja Hrvatske, kontinuiranog gospodarskog rasta i smanjivanja javnog duga te provođenja poreznih reformi sa svrhom rasterećivanja građana, ali i poduzetnika i obrtnika.

“Krapinsko – zagorska županija, u mandatu aktualne Vlade doživljava infrastrukturnu renesansu, a već smo odavno prošli brojku od dvije milijarde kuna živih konkretnih investicija” – zaključio je Žarko Tušek.

Predviđeni rok za izgradnju vrtića je 14 mjeseci od dana uvođenja u posao, a početak radova predviđa se odmah početkom studenog.

Ostali tekstovi iz rubrike

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.